عضویت در خبرنامه کنفرانس

تماس با دبیرخانه

02133699094

09193519331

 

 

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

تابش: توجه به اشتغال و بودجه ریزی بر مبنای عملکرد از نکات مثبت بودجه97 است

9 بهمن 1396

تهران-ایرنا- نایب رییس فراکسیون امید مجلس گفت: توجه به اشتغال و بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد با هدف افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها از نکات مثبت بودجه 97 است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، محمدرضا تابش در جلسه علنی نوبت عصر امروز یکشنبه مجلس در موافقت با کلیات بودجه 97 گفت: باید برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای باشد که مردم از مواهب پیشرفت و توسعه روزافزون برخوردار شده و از هرگونه فقر،‌ تبعیض و بی‌عدالتی دور بوده و این موارد از چهره کشور زدوده شود؛ قطعا بودجه می‌تواند بخشی از این مهم را جامه عمل بپوشاند.
تابش افزود: موافقتم با کلیات بودجه به معنای نادیده گرفتن نقاط ضعف آن نیست،‌ موقعیت جامعه، کشور و نظام ایجاب می‌کند که به نیازها و اولویت‌های کشور پاسخ داده شود که به نظر می‌رسد جهت‌گیری‌های بودجه و کلیات آن در این جهت است و قابل دفاع می‌باشد.
نماینده مردم اردکان در مجلس ادامه داد: در جامعه با انتظارات روزافزون مواجهیم که منابع دولت نیز متناسب با این انتظارات نیست.
تابش افزود: طبیعتا در چنین شرایطی باید همه نهادهای حکومتی به دولت کمک کنند تا بتوانند با استفاده از ظرفیت حداکثری به مقابله با کمبودها و تنگناهایی همچون اشتغال و تلاش برای رونق اقتصادی پرداخته و ابرچالش‌هایی همچون بی‌آبی، معضلات محیط زیست را رفع و در زمینه مقابله با آسیب‌ها و کاهش سرمایه اجتماعی اقدام کند.
وی در ادامه ازاعضای کمیسیون تلفیق، نمایندگان و دولت برای تدوین لایحه بودجه‌ با نوآوری‌ها قدردانی کرد و اظهار داشت: از دولت گلایه‌مندیم که چرا در تدوین بودجه با چنین نوآوری‌ها تعامل و همکاری بهتر و بیشتری با قاطبه نمایندگان، کمیسیون‌های تخصصی و فراکسیون‌ها در تدوین لایحه بودجه صورت نگرفت. البته با این حال با کلیات بودجه موافقیم.
وی افزود: بی‌شک نمایندگان و فراکسیون‌های مجلس از جمله فراکسیون امید در موضوعات تخصصی نقطه نظراتی دارند که امیدواریم نمایندگان به این نظرات رای مثبت داده و تصویب کنند.
وی گفت: برای نگاه به کلیات لایحه بودجه باید شرایط زمانی و تصویب آن و محتوای گزارش ارائه شده را مدنظر قرار داد، منابع واقعی بودجه در بهترین وضعیت در سال آینده همین عدد امسال خواهد بود در حالی که دولت طبق قانون مکلف به اجرای قوانین برنامه ششم و تحقق خواسته‌ها و مطالبات مردم است.
نایب رییس فراکسیون امید گفت: دولت با همین منابع محدود نوآوری‌هایی را در تدوین لایحه بودجه داشته که باید با هم‌افزایی برای اجرای آن کمک کنیم تا مشکل کمبود منابع مرتفع شده و اهداف و مطالبات مردم محقق شود.
تابش افزود: ‌348 هزار میلیارد تومان رقم بودجه عمومی جز صندوق توسعه ملی است که باید صرف اشتغال، فقرزدایی، آموزش و پرورش، عمران شود.
وی خاطر نشان کرد: اخیرا رییس‌جمهور در صحبت‌هایش مطرح کرد که باید 200 هزار میلیارد تومان بودجه را به اجبار تخصیص دهد که بنده در بررسی‌هایم به این میزان رسیدم که 48 هزار میلیارد تومان آن صرف یارانه‌های نقدی و 67 هزار میلیارد تومان برای کمک به صندوق بازنشستگی است.
وی افزود: همچنین از این میزان 13 هزار میلیارد تومان یعنی همان 2.7 درصد سهم قوه قضاییه، 3000 میلیارد تومان یعنی هفت دهم درصد سهم صداوسیما، 32 هزار میلیارد تومان برای بازپرداخت اصل و سود اوراق اسلامی و 11 هزار میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم خواهد بود که جمع این ارقام مبلغی حدود 195 هزار میلیارد تومان می‌شود. 56 هزار میلیارد تومان نیز برای بودجه اختصاصی است.
وی تاکید کرد: اگر با این روند پیش برویم رسیدن به سقف بودجه تا دو سال آینده غیرممکن خواهد شد البته دولت علیرغم چنین تنگناهایی در تدوین لایحه بودجه نوآوری داشته است که از جمله آن راهکار مشارکت عمومی و خصوصی برای اتمام پروژه‌های عمرانی است که اجرای آن 12 تا 15 سال طول کشیده است.
تابش افزود: توجه به اشتغال و بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد با هدف افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها از نکات مثبت بودجه 97 است.
وی ادامه داد: در گزارش تلفیق بودجه 97 برای 65 درصد از خانوارهایی که درآمد آنها زیر دو میلیون تومان است افزایش حقوق 10 تا 18 درصدی در نظر گرفته شده است. سقف معافیت مالیاتی نیز دو میلیون و 300 هزار تومان در نظر گرفته شده که این رویکرد نزدیک به عدالت است البته برای نخبگان، دانشگاهیان، قضات و هیات‌های علمی باید مبالغی در نظر گرفته شود که قدرت خرید آنها کمتر نشود.
وی گفت: در گزارش تلفیق بودجه 97 موضوع ممنوعیت دریافت سود از سپرده‌های دستگاه عمومی لحاظ شده که انضباط مالی و شفافیت را افزایش می‌دهد.

irna


418
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
مرکز همایش